دکتر احمد حیدری

سؤالات متون و نقد ادبی کنکور دکتری ادبیات عرب

شنبه 21 آذر 1394 02:20 ق.ظ

نویسنده : دکتر احمد حیدری
ارسال شده در: منابع کنکور دکتری زبان وادبیات عربی با شرح ، سوالات و اخبار کنکور دکتری ادبیات عرب ، سوالات کنکور ارشد و دکتری ادبیات عرب ،

سؤالات متون و نقد ادبی کنکور دکتری ادبیات عرب 

با سلام و احترام فراوان

ابتدا لازم است به این نکته مهم اشاره کنم که امسال با علم به این مسئله که دیگر سؤال تاریخ ادبیات از دفترچه سؤالات حذف گردیده باید شاهد سوپرایز جدید از سوی طراحان سؤال باشیم؛ اما با بررسی سؤالات چند ساله ارشد و دکتری، نکات زیر را به عنوان پیشنهاد ارائه می دهم.

* سؤالات چند جانبه: این نوع سؤال که جنبه مفهومی دارد، بسیار مورد علاقه طراحان سؤال است؛ منظورم این که به عنوان مثال شعر معروف محمود درویش: ( سؤال کاملا فی البداهة و برای نمونه است)

سجّل

أنا عربیّ

این گونه سؤال مطرح می شود که این قصیده شاعر کدام یک از مکاتب ادبی را به نمایش می کشد؟ و اندیشه اصلی موجود در متن چیست؟

الف) الواقعیة: محاربة الصهاینة   ب) الرومنسیة: الفخر والطغیان ضد الحبیبة    ج) البرناسیة: مخاطبة الذات

همان طور که در این سؤال می بینیم سؤال هم متون ادبی را شامل می شود و هم نقد ادبی، پس باید نقد ادبی را به شکل تطبیقی خواند. به این منظور کتاب نقد ادبی شایگان فر را پیشنهاد می دهم؛ زیرا با نمونه های تطبیقی به زبان فارسی معنا را به ذهن نزدیک می کند.

* سؤالات نظم و نثر عربی محض: نوع دیگر سؤالات به این شرح است که منظور از یک کلمه در بیت شعر خاصی را سؤال می کند. به عنوان نمونه، مصرع یکی از معلقات:   یستفّ الجمل حب الحمحم

الف) کوچ محبوبه     ب) خشک سالی   ج) تحمل بیابان گردی    د) توصیف قدرت شتر

پاسخ گزینه «ب» است؛ بنابر این مطالعه معلقات با ترجمه فارسی و بدون شرح کافی نیست؛ باید در کنار ترجمه به شرح زوزنی هم مراجعه نمایید. ( هر چند اندک بودن زمان؛معمولا دانشجویان رغبتی به این کار پیدا نمی کنند)

* نقد ادبی: در باب نقد ادبی، منبع را معرفی کردیم؛ اما بهتر است مقالات مختلف در مورد مکاتب موجود مانند (الشکلانیة، الوجودیة؛ البنیویة و ... ومباحث مربوط به هرمینیوطیقا و..) مطالعه کنید تا یک دید کلی نسبت به این مکاتب داشته باشید.

* ادبیات تطبیقی: معمولا یک سوال در این باب مطرح می شود؛ پیشنهاد می شود منبع خاصی مطالعه نشود؛ فقط در خصوص این موضوعات اطلاعاتی داشته باشید: (المدرسة الآمریکیة، المدرسة الفرنسیة، نظریة التلقی، توارد الخواطر، التأثیر العکسی).

*به طور کلی منابعی که در این باب پیشنهاد می شود:

- معلقات سبع

- لامیة العرب شنفری و لامیة العرب شنفری و لامیة العرب شنفری ( تأکید)

- بانت سعاد

- نزار قبانی ( اشعار وی در باب مقاومت)

- محمود درویش ( قصیدة سجل أنا عربی)

- از شاعران عباسی: ( المتنبی، أبوتمام، بشار)

- از شاعران اموی: ( الفرزدق؛ مدح زین العابدین ع)

-از شاعران اندلس: (ابن زیدون)

از شاعران انحطاط ( البوصیری)

******* تأکید می شود سؤالات چند ساله کنکور دکتری را مطالعه و بررسی کنید*******


برای همگی آرزوی موفقیت دارم

سؤالاتتون را با من در میان بگذارید
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: شنبه 21 آذر 1394 02:31 ق.ظپذیرش ترجمه از عربی به فارسی -- ترجمه از فارسی به عربی* با من تماس بگیرید 09179738783 AHMAD.HEYDARI.PGU@GMAIL.COM .. فراموش نکنید با کلیک کردن ما را در گوگل محبوب کنید. با تشکر و سپاس فراوان از نگاه پرمحبت شما


دريافت كد گوگل پلاس

دریافت کد گوگل پلاس

آمارگیر وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic