دکتر احمد حیدری

رئالیسم در داستانهای کوتاه نجیب الکیلانی با استناد به مجموعه داستانی «الکابوس»

دوشنبه 9 آذر 1394 02:59 ق.ظ

نویسنده : دکتر احمد حیدری
ارسال شده در: نجیب الکیلانی ،


عنوان مقاله:  رئالیسم در داستانهای کوتاه نجیب الکیلانی با استناد به مجموعه داستانی «الکابوس»

برای دانلود تمام مقاله کلیک کنید

چکیده:

«نجیب کیلانی» از جمله نویسندگان متعهد بر این باور بود که دستاوردهای هنری و ادبی باید در جهت اعتلای فرهنگ اسلامی به کار گرفته شود؛ لذا داستان نویسی به سبک واقع گرایانه را نوعی نیاز جهان عرب و به ویژه جامعه مصر می دانست و آنچه داستان های وی را از دیگر ادیبان معاصر خود متمایز می نمود، داشتن روح و رنگ دینی و تعهد وی به قضایای اسلامی است و اهمیت این امر، نگارش تحقیق پیش رو را ضروری می نمود. تبین سبک واقع گرایی در داستان های کوتاه او به عنوان هدف این پژوهش نیز خود نقطه عطفی در این امر است که کیلانی با تمسک به این مکتب و بهره گیری از آموزه های اسلامی، مشکلات جامعه را مطرح و اذهان را برای چاره جویی و درک آن فرا می خواند. این تحقیق به شیوه کتابخانه ای با بررسی عناصر داستانی در مجموعه داستانهای کوتاه «کابوس»، سبک واقع گرایی انتقادی وی را در طرح موضوعات اجتماعی تبیین می کند و این نتیجه حاصل شده است که کیلانی موضوعاتی را که رنگ و بوی اسلامی و پیام اخلاقی دارند، به عنوان محور داستان های واقعگرایانه خود به خدمت گرفته و با پردازش سه عنصر داستانی زاویه دید، شخصیت و پیرنگ بیش از سایر عناصر، داستانی کوتاه اما هدفمند را به رشته تحریر در آورده است.

كلید واژه: واقع گرایی، داستان کوتاه، کیلانی، عناصر داستانی، اسلام گرایی.

كلمات كلیدی: داستان کوتاه نجیب الکیلانی – دانلود آثار نجیب الکیلانی – عناصر داستانی رمان مقاومت – عناصر داستانی نجیب الکیلانی – السرد نجیب الکیلانی – واقع گرایی در آثار نجیب الکیلانی – اسلام گرایی نجیب الکیلانی –رئالیسم در ادبیات عرب - احمد حیدری زبان وادبیات عربی دانشگاه خلیج فارس بوشهر.
دیدگاه ها : نظرات
آخرین ویرایش: دوشنبه 9 آذر 1394 03:03 ق.ظپذیرش ترجمه از عربی به فارسی -- ترجمه از فارسی به عربی* با من تماس بگیرید 09179738783 AHMAD.HEYDARI.PGU@GMAIL.COM .. فراموش نکنید با کلیک کردن ما را در گوگل محبوب کنید. با تشکر و سپاس فراوان از نگاه پرمحبت شما


دريافت كد گوگل پلاس

دریافت کد گوگل پلاس

آمارگیر وبلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic